Bootstrap Wordpress tutorial logo

Front-page.php czyli nasza strona główna

autor: Robert

16 listopada 2014

Każda strona internetowa zawiera stronę główną, to na niej lądują użytkownicy po wpisaniu adresu w pasku przeglądarki i to z niej przemieszczają się dalej po naszej witrynie.

Każdy ma jakąś swoją wizję na stronę główną i każdy tworzy ją tak by mu się podobała i by była czytelna dla użytkowników.

Stworzenie podstawowej strony głównej jest niesamowicie proste, więc zachęcam by każdy z Was otworzył plik front-page.php z paczki którą dla Wam udostępniam i się pobawił:)

Co do rzeczy, które plik front-page.php musi mieć. Na górze strony znajduje się komentarz z tekstem Template name: Strona główna, gdy dodajemy nową stronę to w panelu po prawej w atrybutach, opcji Szablon, pojawi się szablon „Strona główna” do wyboru. Ogólnie Template name: służy do nazywania szablonów naszych podstron, nie tylko strony głównej.

Kolejna sprawa to kod <?php get_header(); ?>, odpowiada on za pobranie i wyświetlenie naszego pliku nagłówka header.php

Natomiast <?php get_footer(); ?> pobiera i wyświetla nam nasz plik footer.php

Po zakończeniu opisywania plików dodamy do strony głównej moduł wyświetlania postów.

Przejdź do przykładowej strony
Marcin 10 sierpnia 2015 o 20:13

W jaki sposób mogę zrobić szkielet strony na WP jeśli chcę mieć: stronę główną (tylko strona wyboru, pewnie custom-page), która daje wybór do wejścia na Stronę główną 1 instytucji (czyli front-page 1), lub na Stronę główną 2 instytucji (czyli front-page 2), z których to stron każda z nich ma swoją stronę aktualności (czyli index 1 i index 2)… kurde bawię się i nie mogę do tego dojść bo jeśli w kokpicie tworzę nowe strony to w plikach mam ciągle tylko po jednym pliku „front-page” i jeden plik „index” a chciałbym mieć je po 2 które by były całkowicie inaczej zbudowane przez Bootstrapa. Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłem – będę Ci ogromnie wdzięczny za pomoc 🙂

Odpowiedz
  Robert 11 sierpnia 2015 o 10:43

  Sprawa wygląda tak: Tworzysz sobie stronę front-page z której będziesz prowadził do dwóch podstron. Strona główna danej instytucji powinna nazywać się „page-jakasnazwa.php” i co najważniejsze: Jak wyedytujesz sobie plik „custom-page.php” masz tam sekcję Template name: Własna pojedyncza strona – skopiuj sekcję do pliku „page-jakasnazwa.php” i zmień nazwę na swoją, będzie ona wtedy widoczna jako szablony przy dodawaniu stron. (http://wordpress.kursbootstrap.pl/custom-page-php-czyli-nasza-indywidualna-strona/).

  Co do aktualności. WordPress może mieć tylko jeden plik index.php ale możesz stworzyć sobie plik „category-nazwakategorii.php” i kazać wordpressowi wyświetlać wpisy tylko z wybranej kategorii czyli w twoim przypadku dotyczące wybranej instytucji.

  Tutaj masz obrazek pokazujący jak wygląda hierarchia stron w WP -> https://developer.wordpress.org/files/2014/10/template-hierarchy.png

  Odpowiedz
   Marcin 12 sierpnia 2015 o 14:37

   Robert, bardzo Ci serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂 Zaraz przysiądę i zobaczę czy uda mi się zrobić to tak wg Twoich wskazówek. Dzięki Tobie nauczyłem się z kursu obsługi Bootstrapa, a teraz uczę się WP… nieocenione kursy i ogromny szacunek w Twoją stronę za włożoną pracę! 🙂

   Odpowiedz
Mateusz 5 marca 2016 o 18:14

Witam, probuje wsadzić na stronę główną Bootstrapowy cover (https://getbootstrap.com/examples/cover/) wszystko sobie zedytowałem, ale kiedy kod do covera wsadzam w front page miedzy header i footer (i usuwam potem header i footer) to strona sie wysypuje, jakby nie obslugiwala bootstrapa w WP, bez headera i footera „włączonego”. Da się jakoś wyłączyć na głównej stronie headera i footera, czy cokolwiek innego zrobić żeby uzyskać Bootstrapowy cover na stronie głównej w WP?

Odpowiedz
  Mateusz 5 marca 2016 o 18:24

  +jeszcze pytanko, bo żeby na tym bootstrapowym coverze mieć jakieś zdjęcie a nie tylko kolor to musiałem się bawic w stylach i dodać background-image, ale mając oddzielny plik cover.css, WP mi go nie używało, jednak gdy wsadziłem zawartość do styli to zaczelo czytać, lecz teraz background-image jest na każdej podstronie, da się jakoś dodać dany css tylko pod daną podstronę?

  Odpowiedz
   Robert 7 marca 2016 o 07:55

   Aby wczytać kolejny plik CSS musisz użyć funkcji -> https://developer.wordpress.org/reference/functions/wp_enqueue_style/
   Co do obrazka tła, zamiast wczytywać pliki CSS tylko na wybranej podstronie to nadaj elementowi jakąś klasę lub identyfikator <div id="div-with-bg-image"> a w pliku CSS ostyluj wybrany element. Wtedy obrazek tła pojawi się tylko dla diva z danym identyfikatorem.

   Odpowiedz
  Mateusz 5 marca 2016 o 18:26

  + czy da się jakoś zrobić tak żeby stworzony css działał tylko na jednej stronie (w tym przypadku na front-pageu jakie zdjęcie w coverze)?

  Odpowiedz
  Robert 7 marca 2016 o 07:49

  W pliku header.css wczytujesz sobie pliki CSS twojej strony. Jeśli usuniesz wywołanie funkcji get_header(); to te pliki nie zostaną wczytane a co za tym idzie – strona się wysypie.

  Odpowiedz
Mateusz 5 marca 2016 o 18:27

+ czy da się zrobić tak żeby dany plik css odpowiadał tylko jednej wybranej stronie (w tym przypadku front-pageowi jako zdjęcie covera)?

Odpowiedz